Audax UK Awards 2019

We encourage non-competitive cycling, but recognise achievement and some trophies reflect this. Special awards are nominated by members, directors or committee for outstanding achievements of tenacity, courage or service. There are also awards for specific achievements. Apart from the Helpers’ Trophy, the awards are made only to AUK members.

VC167 riders .
Rose Price collecting the Paul Castle Cup from Ian Walker.

Thanks to world record holder, Audax member and 67 point DIY rider Ian Walker for presenting all the awards. Ian also entertained us all by explaining in 10 simple steps just how to break a record. Read more about Ian's cycling (and other) achievements.

Nominated Awards for Merit

Organisers’ Trophy

Awarded by the committee, from nominations by members, to the most meritorious organiser or organising body of the year.

Winner: Andy Berne

Helpers’ Trophy

Awarded by the Committee, from nominations by members to the helper(s) in an AUK event.

Winner: Edwin Hargraves

Norman Booth Cup

Awarded by the Committee to the person considered to have served AUK best.

Winner: Richard Jennings

Paul Castle Cups

Awarded by the Committee, from nominations by members, to the male and female cyclists whose cycling performance is considered to be the most meritorious of the year.

Male Winner: Colin Norcup

Female Winner: Rose Price


Awards for Achievement

Club Organisers’ Trophy

For the club having the most points awarded in events they organise

Winner: BlackSheep CC

CTC Organisers’ Trophy

For the CTC club having the most points awarded in events they organise

Winner: Peak Audax CTC

Jan and Mick Latimer Trophies

An informal award for the rider(s) whose Mileater Diaries have the highest total distances ridden in the previous full calendar year.

Male: Peter Baker - 20,211 miles

Female: Judith Swallow - 17,767 miles

Awards for Achievement in Single Events

David Lewis Trophy

For the AUK individual recording the greatest distance in a 24-hour time trial.

Winner: Rob Bullyment - 484.21 miles (on a fixed wheel cycle!)

The Robert Milsom York Velocio Trophy

For the team riding the furthest distance in the Easter Arrow to York.

Winner: RCC-LDN - 492km

Members: Will Armitage, Tim McInnes, Samm Parker, Liam Clarke (Non-member)

York Arrow Shield

For the team riding the furthest distance in the Summer Arrow to the York Rally.

Winner: Barrow Arrow - 420 Km

Members: Aidan Hedley, Dave Minter, John Lilley

York Dart Trophy

For the team or individual riding the furthest distance in the Dart to the York Rally.

Winner: Mike Wigley - 223 Km

The Easter Trace

Awarded to the team with the most starters

Winner: Bolsover & District CC


Awards Available to All Qualifying Members

Randonneur 10,000 in the season ending in September 2019

Awarded to members riding 10,000 kilometres or more, in events of 200 kms or more, within a season

  • Roy Ashman - 133 points
  • Richard Barnett - 100 points
  • Ian Bird - 107 points
  • Vanessa Bridge - 100 points
  • Michael Browne - 101 points
  • Raymond Cheung - 102 points
  • Andy Clarkson - 120 points
  • Martin Croxford - 113 points
  • Andy Curran - 118 points
  • Ritchie Dixon - 102 points
  • Robert Fargo - 102 points
  • Nick Firth - 136 points
  • Nick Gardiner - 111 points
  • Ricki Goode - 136 points
  • Mark Green - 101 points
  • Miles Griffiths - 112 points
  • Shaun Hargreaves - 155 points
  • Aidan Hedley - 176 points
  • Lee Killestein - 211 points
  • Richard Lake - 107 points
  • Martin Laverick - 121 points
  • Dave Morrison - 100 points
  • Colin Norcup - 284 points
  • Mike Pain - 100 points
  • Ivor Peachey - 151 points
  • John Perrin - 114 points
  • Julian Pring- 116 points
  • Steve Ralphs - 111 points
  • Alan Rawet - 100 points
  • Jonathan Reed - 106 points
  • Ian Ryall - 152 points
  • Graham Spiller - 110 points
  • Judith Swallow - 120 points
  • Jan Swanwick - 140 points
  • Robyn Thomas - 108 points
  • Andrew Turner - 119 points
  • Ian Walker - 108 points
  • Niall Wallace - 112 points
  • Mark Walsh - 100 points
  • Michael Warren - 120 points
  • Anne Young - 158 points

Randonneur 100,000

Awarded to those who, within any period of time, complete BR, BRM, ACP or RM events of a total distance of at least 100,000 kms, at Randonneur standard.

  • Ricki Goode
  • Ian Dyson
  • Ian Ryall
  • Mike Thompson

Brevet 25,000 (claimed in 2019)

Brevet 25000 requires a Paris-Brest-Paris or London-Edinburgh-London, another event of 1300 km or over, a 1000 km, a 24 hour team ride, three Super-Randonneur series, plus any BR or BRM events to a total of 25,000 km, all ridden within a 6 year period.

  • Robert Baird
  • Denise Booth
  • Raymond Cheung
  • William Dickey
  • Shaun Hargreaves
  • Aidan Hedley
  • Duncan MacGregor
  • Suzannah Minns
  • Steve Ogden
  • Sarah Perkins
  • Tim Pickersgill
  • Ian Ryall
  • Anne Young

Ultra Randonneur 2019

For those who complete 10 Super Randonneur series in different years.

  • Stephen Agnew
  • David Bradshaw
  • Mark Gray
  • Mike Kelly
  • Ian Llewellyn
  • Dick McTaggart
  • Alan Parkinson
  • Paul Rainbow
  • Barry Sercombe
  • Martin Tillin
  • Mark Williams

Awards for a Season's Riding of Various Types of Cycle

Derek Shuttleworth Memorial Trophies (for fixed wheel)

For the individual gaining the most points in a season on a fixed wheel cycle

Winner: Shaun Hargreaves - 225.25 points

For the runner-up who is of the opposite sex

Winner: Denise Noha - 80 points (a new category record breaking last years previous category record)

Fliss Beard Trophy AUK Tricycle Champion

For the individual gaining the most points in a season on an upright tricycle (not recumbent).

Winner: Aidan Hedley - 176 points

The Recumbent Cup

For the individual gaining the most points in a season on a recumbent.

Winner: Ian Perry - 40 points

Tandem Trophy

For the tandem team gaining the most points in a season.

Winner: Peter Thayer & Amanda Grant - 27 points


Achievement Withen Age Categories - Juniors

BCF Trophy

For the individual gaining the most points in a season aged under 18 on the last day of the season.

Winner: Oscar Walsh - 23 points aged 15

1995 PBP Trophy

For under 18 runner-up of the opposite sex

Winner: Rose Price - 19 points

Peter Tandy Trophy

For the youngest person to complete a 200km AUK Brevet on a solo machine.

Winner: Rose PRICE - 15 years, 7 months, 11 days


Veterans’ Cups

Challenge ACP 1987 Trophy

For the individual gaining the most points in a season aged 55 or over on the first day of the season.

Winner: Aidan Hedley - 176 points

Doncaster Trophy Centre Award

For the Veterans runner-up who is of opposite sex.

Winner: Kate Churchill - 39 points

 


Team Achievement Regardless of Age or Cycle Type

CTC Cup - THE CTC CHAMPIONSHIP

For the CTC club gaining the most points.

Winners: Peak Audax CTC - 706 points

  • Lee Killestein - 211 points
  • Shaun Hargreaves - 155 points
  • John Perrin - 114 points
  • Miles Griffiths - 112 points
  • Mark Hudson - 66 pts
  • Tim Rusbridge - 48 pts

AUK Eagle - the Club Championship

For the club gaining the most points.

Winners: VC 167 - 1,007 points

  • Colin Norcup - 284 points
  • Aidan Hedley - 176 points
  • Anne Young - 158 pts
  • Nick Firth - 136 pts
  • Roy Ashman - 133 pts
  • Andy Clarkson - 120 pts
  • Judith Swallow - 120 pts

Individual Achievement Regardless of Age or Cycle Type

Audax Altitude Awards - Challenge ACP - Michel Bonin

For the individual gaining the most AAA points in a season

Winner: Alan Steele - 243.75 AAA points

Audax Altitude Awards - Michelin Trophy

For the runner-up who is of the opposite sex.

Winner: Mary-Jane Watson - 74.25 AAA points

Greatest Distance Awards - Jock Wadley Cup

For the individual gaining the most championship points in a season.

Winner: Lee Killestein - 211 points

Greatest Distance Awards - Jo Brunton Cup

For the runner-up to the Jock Wadley Cup who is of the opposite sex to the winner

Winner: Anne Young - 158 points